null Megkezdődött a szaporítóanyag-árusítás ellenőrzése: a lajosmizsei kirakodóvásáron járt a hatóság

Megkezdődött a szaporítóanyag-árusítás ellenőrzése: a lajosmizsei kirakodóvásáron járt a hatóság

2024. március 13, szerda

A tavasz érkezésével megkezdődött a szőlő- és gyümölcs-szaporítóanyagok árusítása, ezért a Nébih a vármegyei kormányhivatalok munkatársainak bevonásával megkezdte a piacokon, kirakodóvásárokon történő ellenőrzéseket, melyek célja az illegális szaporítóanyag-kereskedelem felderítése, valamint a helyes piaci magatartásra való felhívás. Ezúttal a lajosmizsei Országos Állat- és Kirakodóvásáron folytattak ellenőrzéseket a hatóság szakemberei. A korábbiakhoz képest kevesebb és kisebb mértékű hiányosságokat tártak fel.

A lajosmizsei vásáron zajló ellenőrzés során több száz gyümölcs-szaporítóanyagot, valamint dísznövény ültetési anyagot vizsgált a hatóság. Egy árus (engedély nélkül folytatott tevékenységének) azonnali felfüggesztésére került sor, valamint további 5 esetben részesítették figyelmeztetésben az árusokat a hatóság emberei.
A szabálytalanságok közül leggyakoribb a hiányos tartalmú jelölés volt. Egy esetben találtak a szakemberek olyan vetőburgonyát és dughagymát, melyek csomagolása és fajtamegjelölése teljesen hiányzott, így az árusítás azonnali betiltását rendelték el, valamint minőségvédelmi bírság kiszabását is kezdeményezték az ellenőrök.

A tapasztalatok alapján elmondható, hogy még mindig sok esetben fordulnak elő hiányosságok, ugyanakkor ezek már kisebb mértékűek. Az elmúlt évek ellenőrzéseinek hatására egyre több termelő, árusító ismeri fel a szabályok fontosságát és hasznát, ezért érezhető a javuló tendencia.

A gyökércsomagolt anyagok esetében (melyeknél a gyökérminőség a vásárláskor nem állapítható meg) további részletesebb, kitermesztést is magában foglaló vizsgálatokat tervez a hivatal.
A Nébih ezúton is felhívja a lakosság figyelmét, hogy a szaporítóanyagok vásárlásakor nagy szerepe van a vásárlói tudatosságnak. A hiteles információszerzést elsősorban a címke és annak adattartalma biztosítja. A helyesen kitöltött gyümölcs-szaporítóanyag címkén a következő információk mindegyikének szerepelnie kell: 

  • a termelő faiskola megnevezése, és növényegészségügyi regisztrációs száma,
  • a növényútlevél felirat,
  • a kategória (magasabb szaporítási fokozatú Certifikált- kék színű címke, vagy tünetmentes C.A.C citromsárga színű lehet),
  • a növényegészségügyi állapot (vírusmentes, -tesztelt, tünetmentes),
  • a címke sorszáma, valamint
  • az Európai Unió zászlója

Ha a vásárló nem talál ilyen címkét a szaporítóanyagon vagy hiányos a címke adattartalma, joggal gyanakodhat illegális forgalmazásra. A szaporítóanyagok legális forgalmazásáért mindannyian tehetünk. A vásárlói és a növényegészségügyi szempontok szerint is kizárólag megbízható helyről érdemes szaporítóanyagot vásárolni!

Az a kereskedő, forgalmazó, aki a szaporítóanyagok forgalmazását nem a jogszabályi előírásokkal összhangban teszi, minőségvédelmi bírságra számíthat!
Szabálysértés bejelentése megtehető az zoldszam@nebih.gov.hu email címen.
 


Friss hírek

2024. május 17, péntek

Május 18-tól Bács-Kiskun vármegyében is véget ér a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadéknak és a jelenleg is zajló esőzésnek köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyetértésben, 2024. május 18-tól visszavonja a tűzgyújtási tilalmat Bács-Kiskun vármegyében. A hatósági döntés eredményeképpen egyetlen vármegyében sem lesz érvényben tűzgyújtási tilalom az országban.

Tovább >

2024. május 16, csütörtök

Új űrlappal válik egyszerűbbé a szőlőiskolai üzemeltetők ügyintézése

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlőiskolát üzemeltetők figyelmét a hivatal honlapján elérhető új nyomtatványra. A Nébih a ‒ többpéldányos, papíralapú űrlap helyett használható ‒ elektronikus nyilvántartási lapot a termelők terheinek csökkentése érdekében hozta létre. A szőlőiskolában felhasznált szaporítóanyagokról szóló nyomtatványt az őstermelők postai úton is, a cégek és az egyéni vállalkozók pedig elektronikusan küldhetik be. A leltár és címkerendelés adatait július 31-ig, a szaporítási jelentés adatait viszont már május 20-ig várja a hivatal.

Tovább >