null Kéknyelv megbetegedéssel kapcsolatos kereskedelmi tudnivalók

Kéknyelv megbetegedéssel kapcsolatos kereskedelmi tudnivalók

Kéknyelv megbetegedéssel kapcsolatos kereskedelmi tudnivalók 2021.

Frissítve: 2021.04.28

2021. február 22-én feloldásra kerültek a kéknyelv-betegség miatti korlátozások Magyarország egész területén, miután az Európai Unió elismerte a kéknyelv-betegségtől való mentesítési programunk eredményét. Mint ismert, az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) szerinti mentesség feltételeit már 2017-ben sikerült teljesíteni, azonban az Európai Unió szigorúbb, kiegészítő vizsgálatokat kért a státusz elismeréséhez. Ezen vizsgálatok eredményét tavaly év végén nyújtottuk be az Európai Bizottságnak, ami 2021. február 23-ával elismerte Hazánk mentességét. A betegségmentes státusz nagy könnyebbséget jelent az érintett magyar vállalkozások számára, mivel az eddigi szállítás előtti, a betegség kimutatására irányuló vizsgálati és kezelési kötelezettség megszűnik. 

FIGYELEM! Az országos főállatorvos folyamatosan tájékoztatja az Európai Unión kívüli, harmadik országok állategészségügyi hatóságait a korlátozások feloldásáról. Az alábbi táblázatban szereplő, hazánkkal szemben korlátozást bevezető harmadik országok esetében továbbra is érvényben vannak a korlátozások mindaddig, amíg az adott harmadik ország nem jelzi ennek ellenkezőjét.

Minden harmadik ország saját hatáskörben dönt az importkorlátozások bevezetéséről vagy feloldásáról. Az ezzel kapcsolatos visszajelzésekkel az alábbi táblázat folyamatosan frissül. Abban az esetben, ha nem érhető el friss információ a célországgal kapcsolatban, javasoljuk, hogy az importőr partnerükön keresztül érdeklődjenek a célország központi hatóságánál.

Magyarországon belüli és az Európai Unió tagállamaiba történő élőállat szállítás

A továbbiakban a kéknyelv-betegség vírusára fogékony állatok (szarvasmarhafélék, juh- és kecskefélkék, vadon élő és állatkerti kérődzők) belföldi, és az Európai Unión belüli szállítása esetén sem kell igazolni a kéknyelv-vírus 4-es szerotípusra vonatkozó  korlátozások körzetelhagyási feltételeit.

Az EU országainak érintettségéről a következő honlapon lehet tájékozódni:

https://ec.europa.eu/food/animals/animal-diseases/control-measures/bluetongue_en

Beszállítás Magyarországra az EU kéknyelv-korlátozás alá vont területeiről

Az EU tagországok kéknyelv betegség előfordulása miatti korlátozásokról a következő linken található naprakész információ:

https://ec.europa.eu/food/animals/animal-diseases/control-measures/bluetongue_en

Továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítani a kéknyelv-betegség előfordulása miatti korlátozás alatt álló tagállamokból, vagy azok korlátozás alatt álló területeiről (pl. Franciaországból, Romániából, Bulgáriából, Görögországból, Horvátországból, Németország egyes területeiről, stb.) érkező fogékony élőállat szállítmányok esetében a TRACES bizonyítványon a kéknyelv-betegséggel kapcsolatos kiegészítő garanciák meglétére. Amennyiben a bizonyítványon nem szerepel ilyen garancia, az ilyen szállítmányokat vissza is fordíthatja a magyar hatóság vagy azok egyedeit le is öletheti. Ilyen esetben állami kártalanítás sem a leölés, sem az ártalmatlanítás után nem fizethető. 

A kéknyelv-betegségre fogékony fajokhoz tartozó egyes állatok EU-n belüli szállításának  tekintetében 2021. április 21-ig a 2000/75/EK tanácsi irányelv végrehajtási szabályairól szóló 1266/2007/EK Bizottsági rendeletben foglaltak, 2021. április 21. után viszont a 2020/689/EU rendeletben foglat feltételek érvényesek. 

Kéknyelv betegségre fogékony élőállat export korlátozások:


Orosz Föderáció

2021.04.28

Tekintettel a kéknyelv-megbetegedés járványügyi helyzetének javulására Magyarország területén 2021. április 14-től feloldásra kerülnek a korábban elrendelt ideiglenes exportkorlátozások az alábbi termékek Magyarországról az Oroszországi Föderáció területére történő behozatalára:

-    kiskérődző és szarvasmarha, a kéknyelv-megbetegedésre fogékony vad, állatkerti és cirkuszi állat, tevék és egyéb tevefélék (láma, alpaka, vikunya), bika, juh és kos sperma, szarvasmarha és kiskérődző embrió.

Továbbá az alábbi termékek hivatkozott ország területéről az Oroszországi Föderáció területén keresztül történő tranzitja:

-    kiskérődző és szarvasmarha és a kéknyelv-megbetegedésre fogékony állattípusok.

A kiskérődző és szarvasmarha, a kéknyelv-megbetegedésre fogékony vad, állatkerti és cirkuszi állat, tevék és egyéb tevefélék (láma, alpaka, vikunya) Magyarországról az Oroszországi Föderáció területére történő behozatala során a vonatkozó állategészségügyi bizonyítványokhoz csatolni kell az állategészségügyi bizonyítványt kiállító állatorvos aláírásával és pecsétjével hitelesített mellékletet.

Kötelezően használandó melléklet: ÉFHÁT/108/2021. "Orosz/ VÁMUNIÓ kéknyelv fogékony állatok, kiegészítő melléklet"

Izrael

Izrael elfogadta hazánk kéknyelv mentességét, így az OIE mentesség igazolásával a megfelelő állat-egészségügyi bizonyítvánnyal korlátozás nélkül szállíthatók a kéknyelv-betegedésre fogékony szarvasmarhák és kiskérődzők. 

Törökország 

Törökország elfogadta hazánk kéknyelv mentességét, így az OIE mentesség igazolásával a megfelelő állat-egészségügyi bizonyítvánnyal korlátozás nélkül szállíthatók a kéknyelv-betegedésre fogékony szarvasmarhák és kiskérődzők. 


Friss hírek

2024. május 8, szerda

Veszélyt jelentő inváziós halfajok telepítését akadályozta meg az Állami Halőri Szolgálat

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állami Halőri Szolgálata (Nébih ÁHSZ) a hazai nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken az idei évben eddig két esetben tiltotta meg inváziós ezüstkárász telepítését, továbbá a hatóság hat esetben indított eljárást inváziós halfajok telepítésével és kereskedelmével kapcsolatos szabálysértések kapcsán. Az idegenhonos halfajok engedély nélküli telepítése, valamint a hozzájuk kapcsolódó előírások megszegése nagymértékű bírságok kiszabását vonhatja maga után.

Tovább >

2024. május 7, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal épületeinek épületenergetikai fejlesztése

KEHOP PLUSZ-4.1.4-23-2023-00007 (korábban: KEHOP-5.2.2-16-2017-00120)

Tovább >