null Nagy érdeklődés fogadta a fitotoxicitás témában megrendezett tordasi szakmai napot

Nagy érdeklődés fogadta a fitotoxicitás témában megrendezett tordasi szakmai napot

2024. július 23, kedd

Az elmúlt héten Tordason Fitotoxicitási vizsgálatok kapcsán tartott szakmai bemutatót a Nébih. A nagy érdeklődést kiváltó rendezvény a VP1-1.2.1-23 kódszámú felhívás által elnyert projektnek köszönhetően valósulhatott meg.

A fitotoxicitási vizsgálatokról szóló bemutató immár a harmadik alkalom az aktív mezőgazdasági termelőknek, erdőgazdálkodóknak és élelmiszer-feldolgozóknak szóló szakmai rendezvénysorozat eseményei közül. A tordasi szakmai napon a Nébih mellett a Fejér Vármegyei Kormányhivatal, valamint a Beta Kutató Intézet munkatársai tartottak előadásokat és szántóföldi bemutatót.

A kiemelt téma ezúttal a fitotoxicitás volt, melyről a cukorrépa, napraforgó, repce és kukorica növényfajok kapcsán végzett kísérletekről és vegyszer-rezisztencia megfigyelésekről szóló előadásokban számoltak be a szakemberek. A program során az érdeklődők hasznos információkat, részletes tájékoztatást kaphattak többek között a cukorrépa Conviso Smartról, a napraforgó-állományokat érintő vegyszerrezisztens technológiákról, valamint az őszi káposztarepce fitotoxicitás kérdései mellett, a kukorica fitotoxicitás vizsgálat jelentőségéről, továbbá a fajtakísérleti tapasztalatokról.

A Nébih a szakmai rendezvénysorozat további eseményeire is várja a témák iránt érdeklődőket. Részletek a https://portal.nebih.gov.hu/bemutato-uzemek-tamogatasa oldalon. 
 


Friss hírek

2024. szeptember 5, csütörtök

Szeptember 10-11-én csökkentett kapacitással működik a Nébih ügyfélszolgálata

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tájékoztatja az ügyfeleket, hogy 2024. szeptember 10-11-én a Nébih ügyfélszolgálatai továbbképzés miatt csökkentett kapacitással működnek.

Tovább >

2024. szeptember 3, kedd

Élelmiszerlánc-biztonsági szempontból kedvezőek az idei nyári tapasztalatok

Eredményesen zárult a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. A két hónapos vizsgálatsorozat során tucatnyi célterületen mintegy 1200 egységet, valamint csaknem 1500 terméktételt vizsgáltak az élelmiszerlánc-felügyeleti szakemberek. A döntően pozitív eredmények, valamint a feltárt hibák egyaránt jól mutatják az élelmiszerbiztonságért végzett munka sikerét és szükségességét.

Tovább >