null Szúnyogmentes időszakban kedvezőbb a kérődző állatok kiszállítása

Szúnyogmentes időszakban kedvezőbb a kérődző állatok kiszállítása

2020. december 8, kedd

A Nébih Magyarország teljes területére 2020. december 2-ában határozta meg a kéknyelv-betegség tekintetében kórokozóátvivő-mentes időszak (szúnyogmentes periódus) kezdetét rovartani és időjárás adatok alapján. A kéknyelv betegségre fogékony, továbbtartásra szánt kérődző (szarvasmarha, juh, kecske) állatok szállítása a szezonálisan szúnyogmentes időszakban kedvezőbb kiszállítási szabályok mellett folytatódhat.

Magyarországon 2015. november 23-a óta nem volt kéknyelv-betegség kitörés. Az Európai Unió (EU) által is elfogadott kéknyelv-betegségtől való mentességre vonatkozó hivatalos dokumentációt a Nébih a szúnyogmentes periódus kezdetének bejelentésével párhuzamosan az EU Bizottságnak benyújtotta. Ennek elfogadása a jövő évben várható. Az ehhez szükséges feltételeket az elmúlt években hazánk teljesítette a megyei kormányhivatalok, a járási hivatalok, valamint a közreműködő szolgáltató állatorvosok és a kijelölt állattartók közreműködésével.  A betegségmentes státusz megszerzése az érintett magyar vállalkozások számára egész évben könnyítést jelent majd, mert az állatok szállítása előtt ennek a betegségnek a kiszűréséhez szükséges vizsgálatokat, kezeléseket nem kell majd végezni.


Friss hírek

2024. szeptember 5, csütörtök

Szeptember 10-11-én csökkentett kapacitással működik a Nébih ügyfélszolgálata

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tájékoztatja az ügyfeleket, hogy 2024. szeptember 10-11-én a Nébih ügyfélszolgálatai továbbképzés miatt csökkentett kapacitással működnek.

Tovább >

2024. szeptember 3, kedd

Élelmiszerlánc-biztonsági szempontból kedvezőek az idei nyári tapasztalatok

Eredményesen zárult a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. A két hónapos vizsgálatsorozat során tucatnyi célterületen mintegy 1200 egységet, valamint csaknem 1500 terméktételt vizsgáltak az élelmiszerlánc-felügyeleti szakemberek. A döntően pozitív eredmények, valamint a feltárt hibák egyaránt jól mutatják az élelmiszerbiztonságért végzett munka sikerét és szükségességét.

Tovább >